Ką apie marketingą galvoja tipinis CEO?
Nieko gero. Vadovai marketingu dažnai nepasitiki, negerbia ir nežino, kaip pamatuoti efektyvumą. Tačiau ir marketingas nepakankamai stengiasi, kad būtų įvertintas.
Sveiki. Pirmiausiai, labai pasiilgau Substack’o ir rašymo. Beveik 5 mėnesius kiekvieną pirmadienį pasirodydavo po naują tekstą, tačiau per atostogas leidau sau atsipūsti. Ačiū visiems, kas manęs laukėt :) ir kas nelaukėt irgi ačiū :)
10 dienų atostogų labai patiko! Kuo arčiau buvo grįžimas, tuo daugiau mąsčiau apie naujausią įrašą. Ir dar per atostogas sugalvojau 5 naujas temas!
Nesu tikras, kiek jums tai įdomu, bet atostogavom Kipre ir kaip tik tuo metu ten startavo mūsų kurta reklaminė kampanija. Pasidariau selfie su vienu iš kampanijos elementų - lauko reklama. Viskas sukurta, pagaminta, nufotografuota ir nufilmuota Vilniuje.
Einam prie reikalo. Tikiuosi, kad šis tekstas bus toks, kurį norėsis parodyti savo CEO - arba dėl to, kad jis / ji yra šaunuolis ir visai ne toks, arba kaip tik gal gaus inspiracijų, ką galima būtų patobulinti.
Kaip tik po Šarūno Jasikevičiaus triumfo Eurolygoje, galima prisiminti seną gerą tiesą - jeigu komanda laimi, vadinasi, visi šaunuoliai, o jeigu kažkas vyksta ne pagal planą, dažniausiai kaltas treneris.
Labai panašiai ir su marketingu. Jeigu įmonei gerai sekasi, vadinasi, vadovas yra genijus, pardavėjai - puikūs, visi viską daro nuostabiai. O jeigu įmonė turi iššūkių, praktiškai visada kaltas marketingas.
Tipinis CEO požiūris į marketingą
Kolegė papasakojo apie neformalų pokalbį su vienos įmonės vadovu, kurį sutiko kažkokiam vakarėlyje. Įmonės sritis - solidaus dydžio lietuviška FMCG gamintoja. Vadovas komentavo padidėjusį pelną - “visus pardavimus aš pats suderinu, visa įmonė ant manęs laikosi. Ką tas marketingas? Ateina marketingo vadovas, kažkokius skaičiukus rodo, diagramas paišo, nesąmones šneka. Bet realiai, ką jis ten daro? Tokį marketingą aš pats galėčiau daryti.”
Čia tas pats vadovų tipas, kuris pasikviečia marketingą ir aiškina:
- Instagram sekėjų skaičius privalo būti didesnis už konkurentų,
- jeigu kursim daugiau įrašų socialiniuose tinkluose, atrodysim solidžiau,
- logotipą baneriuke būtina padidinti,
- su biudžetu tai kiekvienas galėtų, o tu pabandyk be,
- strategija? pozicionavimas? marketingo tikslai? tikslinė auditorija? Ne, negirdėjau.
- priimti sprendimą galėsiu pasitaręs su savo paaugliu vaiku,
- “aš ne specialistas, bet…”
- “tu čia profesionalas, tu ir pasiūlyk (o aš kritikuosiu)”,
- “turim padaryti kažką tokio, ko niekas kitas nėra daręs”,
- “aš tai darau taip ir anaip, todėl visiems tas turėtų (pa)tikti”,
- “susitikimą su agentūra reikia perkelti, nes tuo metu negalėsiu sudalyvauti”.
Esmė - marketingo, kaip disciplinos, nesupratimas, vertės nesuvokimas ir prasmės nematymas.
Mano nuomone, tiesiog aukščiausio lygio absurdas, kai vadovai samdo jų poreikius atliepiančius marketingo žmones ir aiškindami jiems, ką reikia daryti, neleidžia dirbti.
Edukuoti arba evakuotis
Brian Alves sako, kad susidūrus su tokiais vadovais, yra du scenarijai - edukuoti juos arba evakuotis. Pridėčiau dar trečią - susitaikyti su situacija ir vykdyti nurodymus (aišku, jeigu toks kelias jums tinka).
Labai abejoju, ar tokie vadovai gali pasikeisti. Juk jie viską žino geriausiai, dirba nuostabiausiai ir joks marketingas jiems neaiškins, kaip jie turi ką daryti.
Prieš kurį laiką pradėjome flirtuoti su vienu potencialiu klientu. Bendravome su marketingo vadove ir viskas atrodė labai pozityviai: vertybės sutampa, problematiką matome vienodai, sektorius įdomus ir galimybių daug. Sutarėme, kad suorganizuosime brief’inimosi susitikimą, į kurį pasikviesiu strategijų vadovą, kūrybos vadovą, projektų skyriaus lead’ę, o klientės pusėje pabendrauti labai nori įmonės vadovas. OK.
Pradėkim nuo to, kad į online susitikimą vadovas pavėlavo kokias 10-15 minučių. Prisijungęs dūsavo ir visais būdais rodė, kaip jam nuobodu ir nepatinka. Nei į vieną normalų klausimą (pvz. koks, jūsų nuomone, yra didžiausias jūsų pranašumas prieš konkurentus arba kokie yra jūsų tikslinės auditorijos bruožai, arba kodėl klientai renkasi būtent jus) vadovas atsakyti negalėjo. Bet ir toliau dūsavo, kol galiausiai pasakė, kad jis nesupranta, ką daro šiame susitikime ir labiau nepasiruošusios agentūros jam dar neteko matyti. O kai mes kokybiškai pasidarysime namų darbus, galime jam pranešti.
[Jeigu prenumeruojate mano turinį, į šią žinutę galite nekreipti dėmesio. O jeigu dar neprenumeruojate, tai perskaitėte maždaug 40% teksto. Ši dalis buvo nemokama, o toliau skaito tie, kas įvertina mano darbą alaus bokalu per mėnesį. Toliau bus tik įdomiau, nes papasakosiu, kaip baigėsi susitikimas su šiuo vadovu, panagrinėsiu, kodėl marketingas dažnai nėra gerbiamas, kokiam neįtikėtinam sprendimui pasiryžo vienas klientas, norėjęs patikrinti marketingo efektyvumą ir galiausiai sudėliosiu kelis patarimus, kurie gali padėti marketingui daryti didesnę įtaką savo organizacijoje. Ir jeigu pasinaudosite metine prenumeratos nuolaida, šio teksto kaina bus maždaug 85 euro centai. Man atrodo, pakankamai gera investicija. O jeigu nenorite mokėti, visiems subscriber’iams vienas mokamas tekstas yra nemokamai]. Metinę nuolaidą rasite čia: